Inductive Sensor BI15-Q20-LIU-H1141 - Image 1
Home Products Sensors Inductive Sensors Inductive Sensor BI15-Q20-LIU-H1141
Inductive Sensor BI15U-Q20-AN6X2-H1141
Back to products
Inductive Sensor BI15-Q20-2LU-H1141/S950
Inductive Sensor BI15-Q20-LIU-H1141
Inductive Sensor
Ambient temperature max. (°C)70
Ambient temperature min. (°C)-25
Connector typeM12 × 1
DesignRectangular
Dimensions68 mm x 40 mm x 20 mm
Electrical outputConnector
Housing materialPlastic
Housing qualityPBT-GF30-V0
Measuring range4…11 mm